Ane Methea Hansen - bedstemor, 18841971 (aged 87 years)

Name
Ane Methea /Hansen/ - bedstemor
Given names
Ane Methea
Surname
Hansen
Name suffix
- bedstemor
Also known as
Ane Methea /Eskildsen/ - bedstemor
Also known as
Mathea /Eskildsen/
Birth
Christening
February 24, 1884 31 35 (aged 1 month)
Note: Moderen bar barnet.

Moderen bar barnet.
Faddere:  Gaardmand Jens Lauridsen Lund, gaardmand Jes Hansen, begge fra Toftnæs, pigen Laura Lauridsen, Darum.

Birth of a brother
Christening of a brother
Death of a paternal grandfather
Cause: Lungebetændelse
Burial of a paternal grandfather
Death of a maternal grandmother
Burial of a maternal grandmother
Marriage
Note: Ungkarl, gaardmand af Bryndumdam og pige af Oksvang.
Birth of a daughter
Christening of a daughter
Note: Faddere: Moderen - aftægtsmand Søren Hansen Eskildsen af Bryndumdam. Gaardmand Peder Jakob Hansen af Oksvang i Skads Sogn. Smedemester Marius Lykke Thomsens hustru Maren Eskildsen af Esbjerg.
Birth of a son
Christening of a son
Note: Faddere: Moderen, gaardmand Peder Jakob Hansens hustru Maren Hansen og ungkarl Hans Peder Hansen, begge af Oksvang, ungkarl Jens Hansen, Bryndumdam.
Birth of a daughter
Christening of a daughter
Note: Faddere:

Faddere:
Moderen, Peder Jacob Hansen og hustru Maren Hansen af Oksvang.
Gaardmand Johan Peder Jensens Hustru Kristine Villadsen Bryndum.
Husmand Karl Pedersen Bryndumdam.

Death of a father
Burial of a father
Death of a brother
Cause: Tuberkulose (iflg. mor)
Burial of a brother
Death of a mother
Burial of a mother
Marriage of a daughter
Note: Vidner: Brudens forældre
Death of a husband
Burial of a husband
Death of a brother
Burial of a brother
Death
Research task
User: aage
Family with parents
father
Peder Jacob Hansen
18521920
Birth: September 7, 1852 34 28 Matr. nr. 5 Lille Darum, Darum Sogn
Death: September 4, 1920Matr. nr. 1c Oksvang, Skads Sogn
mother
Maren Sørensen
18481928
Birth: December 15, 1848 30 30 Darum
Death: July 28, 1928Oksvang, Skads Sogn
Marriage MarriageJune 8, 1876Alslev Kirke
10 months
elder sister
18771882
Birth: March 29, 1877 24 28 Matr. nr. 3 Toftnæs By, Alslev Sogn
Death: September 10, 1882Matr. nr. 3 Toftnæs By, Alslev Sogn
3 years
elder brother
Søren Jepsen Hansen soldat
18791964
Birth: September 13, 1879 27 30 Matr. nr. 3 Toftnæs By, Alslev Sogn
Death: August 25, 1964Matr. nr. 2b Oksvang, Skads Sogn
4 years
herself
Mathea Eskildsen (Ane Methea Hansen)
18841971
Birth: January 10, 1884 31 35 Matr. nr. 3 Toftnæs By, Alslev Sogn
Death: March 29, 1971Matr. nr. 3a Bryndumdam, Bryndum Sogn
3 years
younger brother
Hans Peder Hansen
18861925
Birth: October 9, 1886 34 37 Oksvang, Skads Sogn
Death: March 2, 1925Oksvang, Skads Sogn
Family with Andreas Marius Eskildsen - Bedstefar
husband
Andreas.jpg
18821951
Birth: February 28, 1882 41 42 Matr. nr. 3a Bryndumdam, Bryndum Sogn
Death: March 7, 1951Matr. nr. 3a Bryndumdam, Bryndum Sogn
herself
Mathea Eskildsen (Ane Methea Hansen)
18841971
Birth: January 10, 1884 31 35 Matr. nr. 3 Toftnæs By, Alslev Sogn
Death: March 29, 1971Matr. nr. 3a Bryndumdam, Bryndum Sogn
Marriage MarriageNovember 12, 1907Skads Kirke
2 years
daughter
Mette Marie "Mie" Eskildsen
19101996
Birth: January 26, 1910 27 26 Matr. nr. 3a Bryndumdam, Bryndum Sogn
Death: December 10, 1996Bryndum
17 months
son
Søren Peder Eskildsen
1911
Birth: June 26, 1911 29 27 Matr. nr. 3a Bryndumdam, Bryndum Sogn
Death:
6 years
daughter
Asta Mary Eskildsen
19172001
Birth: January 4, 1917 34 32 Matr. nr. 3a Bryndumdam, Bryndum Sogn
Death: September 27, 2001Silkeborg Sygehus, Silkeborg
Christening

Moderen bar barnet.
Faddere:  Gaardmand Jens Lauridsen Lund, gaardmand Jes Hansen, begge fra Toftnæs, pigen Laura Lauridsen, Darum.

Marriage

Ungkarl, gaardmand af Bryndumdam og pige af Oksvang.

fancy-imagebar
Christen Eskesen 5 x tipoldefar (1690–1760) Christen Sørensen Eskildsen (1868–1927) Andreas Schmidt Eskildsen (1898–1981) Dorthea Bothilde Thomsen (1860–1940) Marie Kristine Pedersen (1916–2007) Hans Peder Hansen (1886–1925) Julius Pedersen (1899–1983) Arnold Peder Kristensen (1908–1962) Søren Thomsen Sørensen (1893–1979) Søren Jepsen Hansen (1879–1964) Agnes Hansen (1896–1988) Maren Sørensdatter - Tipoldemor (1818–1893) Peder Eskildsen (1827–1909) Peder Jacob Hansen - Oldefar + Maren Sørensen - Oldemor Sigrid Søndergaard Christensen (1921–1986) Dagmar Eskildsen (1898–1937) Mette Marie Eskildsen (1910–1996) Søren Jepsen Hansen (1879–1964) Frands Christensen (1841–1901) Andreas Marius Eskildsen - Bedstefar (1882–1951) Mette Marie Christensen - Oldemor (1839–1895) Andreas Andresen Schmidt (1912–1994) Osvald Hansen Lykke Thomsen (1894–1957) Madsine Maren Kjerstine Eskildsen (1843–1921) Erhardt Kristensen (1906–1993) Carl Marius Nielsen (1918–2005) Peder Jacob Hansen - Oldefar (1852–1920) Søren Peder Pedersen (1887–1961) Søren Jepsen Hansen (1879–1964) Hans Hansen (1725–1787) Knud Svendsen - 3 x Tipoldefar (1756–1812) Maren Kirstine Sørensen (1900–1993) Anne Marie Andresen Schmidt (1914–2004) Birtha Sørensen (1907–1969) Marius Lykke Thomsen (1862–1935) Peder Jakob Hansen (1913–2006) Andreas Marius Eskildsen - Bedstefar (1882–1951) Peder Jakob Hansen (1913–2006) Frands Søndergaard (1915–1992) Harriet Rasmussen (1917–) Karen Marie Gregersen (1873–1949)